„Прича о Светом Сави и краљу Миладину“

Његово рођење зби се као право мало чудо, од Бога даровано, треће мушко чедо у поодмаклим годинама родитеља његових Стефана и Ане, у тадашњој српској престоници Расу, око 1175. године. Описиван као „нови знак свету“, понос родитеља и наставника његових, као неко ко се никада није смејао, али је увек био насмејан. Иако му је отац на управљање определио Хумску покрајину, Растка сјај овога света није привлачио, већ је чежњиво свој поглед управљао ка Светој Гори „царству без круне, држави без војске…богатству без новца…молитви без престанка…“ (Свети Николај Жички). Свет у којем је живео удаљен је од оног у којем данас живимо вековима који су прохујали, догађајима који су га мењали и прекрајали границе, али оно што нам је оставио не може бити избрисано из нашег духовног бића све док корачамо путем чије је координате својим подвигом и делом он уписао. И зато ми толико векова касније, изнова у себи тражимо снаге и налазимо путеве често и онда када нам  се чини да смо на беспућу, видећи у Савином путу путоказ и узор, гледајући  на Савино дело као на светли пример да се једино љубављу, знањем и врлином, стрпљивошћу и истрајношћу са сваког беспућа може изаћи на прави пут. Светосавље препознајемо у љубави према себи и другима, у жељи да се знање стиче, али и подели, у поштовању и уважавању, у праштању и разумевању…Сваке године дочекујемо Савиндан радосни и славимо школску славу надајући се да смо за корак ближи ономе што је својим животом и делом проповедао. Срећни смо што, упркос тешкоћама, и ове године можемо да „Ускликнемо с љубављу Светитељу Сави“, и да на дар просветитељу принесемо највредније што имамо и знамо, а то је игра… Из ње увек изађемо бољи, племенитији и зато је делимо са свима, знајући да ће нас тако боље разумети и да ћемо се тако још боље упознати. Позивамо вас да сутра, 27. јануара 2022, на Савиндан, у 9.00 сати, у Десанкином биоскопу одгледате нови филм наше Драмске дружине, у част Светога Саве и школске славе „Прича о Светом Сави и краљу Миладину“.

Ускликнимо с љубављу! Срећна слава Свети Сава!